Лекар прободен со нож пред Клинички центар во Скопје

Четириесет и осум годишниот Н.З., од село Слупчане, доктор од Клиниката за токсикологија вчера околу 19.30 часот е прободен со нож. Според првичните и неофицијални информации лекарот го познавал напаѓачот и на полицијата како лице кое го избодело со нож и го посочил сопругот на негова колешка и најверојатно се работи за лична пресметка.

 

Лекарот бил нападнат пред ќебапчилница на булеварот„Мајка Тереза“ и во моментов е надвор од животна опасност.

 

Од МВР официјално потврдија дека кај нив настанот бил пријавен вчера околу 19:50, од Ургентниот центар во Скопје. Полицијата напаѓачот, за сега го води како непознато лице.

 

Напаѓачот му пришол од зад грб на повредениот лекар, прободел со остар предмет, по што побегнал, а полицијата ги презема сите мерки за откривање на неговиот идентитет, велат од МВР.

 

Повредениот лекар е хоспитализиран на Клиниката за дигестивна хирургија и не е во животна опасност.

 

Неофицијално, станува збор за лична пресметка поради нерасчистени односи.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.