Министерството за финансии со нов софтвер за јавни набавки

Во Министерството за финансии денеска беше презентиран најновиот софтвер на бирото за јавни набавки, со цел овозможување поголема транспарентност и отчетност во процесот на склучување договори за јавни набавки.

 

Новина во надградениот систем е објава на склучените договори, бесплатен преглед на тендерската документација, критериумите и условите и поради транспарентноста на самите договори, може да се прават натамошни анализи.

 

Како што изјави портпаролот на Министерството, Јована Аврамовска, новиот систем овозможува персонализирани анализи, што, според неа, е во насока на отворање на транспарентноста, односно давање можност истражувачките новинари, граѓаните и секој кој што е заинтересиран за јавните набавки може сам да истражи и да направи анализа базирана на податоците со кои располага Бирото за јавни набавки.

 

Од оваа година сите јавни набавки ќе се извршуваат по електронски пат, што според претставници на Министерството за финансии, е во насока на зголемување на транспарентноста кон договорите што се склучени.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien