„Мамути“ на Триглав

Шест члената екипа на Планинарски Клуб „Мамути“ од Прилеп и Лејди Фит се искачија на врвот Триглав. Стартна точка им била „Алајжаев дом“. Патеката што ја одбрале за движење била и најтешката патека попозната уште и како „Томиншкова пот“.

 

„Се движевме по доста јаки успони низ многу ферати и ризични делови. Крајната цел за првиот ден беше домот „Кредарица“ кој се наоѓа на надморска висина од 2.515м. до кој стигнавме после 6 часовно искачување на карпестиот дел. На 19-ти август во 6:30 часот екипата тргна за искачување на врвот по ферата од каде ние беа потребни околу 2 часа. Целата екипа добро се справи со сите овие предизвици кои ни ги приредија Јулските Алпи и врвот Триглав 2.864 м.н.в“, велат од ПК „Мамути“ Прилеп.

 

Наредна тура на П.К. „Мамути“ ќе биде на на 08-09.2018 во соседна Бугарија на Пирин планина каде ќе се искачуваат четири врва мала, средна и голема „Тодорка“ и третиот врв по висина на Балканот „Вихрен“ 2.914 м.н.в.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien