ВИДЕО – Како изгледаше дел од импровизираниот напад на Участакот и огнометот во Прилеп

Традиционално како и секоја година одбележувањето на празникот 11 Октомври во Прилеп започна со импровизиран напад на Участакот и спектакуларен огномет.

Дознај повеќе

ВИДЕО – Јованоски и Димитриески : Македонија да стане стабилна европска држава, каде ќе има достоинствен живот

За прв пат во историјата вечерва Прилеп и Куманово, градовите каде пукнала првата пушка, заеднички го одбележуваат антифастичкото востание. Вечерва

Дознај повеќе

ВИДЕО – Заев во Прилеп : Денеска патриотизам е да се осигураме дека нашата следна генерација ќе има иднина дома

Со импровизиран напад на Участакот, дигитална визуализација на неговиот ѕид и спектакуларен огномет традиционално вечерва Прилеп го започна одбележувањето на

Дознај повеќе

ВИДЕО – Во последните 3 години драстично е намалено производството на мед во Македонија

Производството на мед во Македонија во последните 3 години е неколку кратно намалено. Ако порано просек од едно пчелно семејство

Дознај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ : Жално е што на овој значаен ден од Прилеп ќе се обрати Зоран Заев кој 1 година ја разнебитува Македонија

Во очи на големиот празник 11 Октомври, датумот на кој во 1941 година започна НОБ, од Прилеп ја држиме денешнава

Дознај повеќе

ВИДЕО – Откриена репликата од Орденот „Народен Херој“ кој Тито му го додели на Прилеп

Во Општина Прилеп денеска свечено беше откриена релјефната мермерна плоча на која е претставен Орденот за народен херој кој Јосип

Дознај повеќе

Протест пред ОЈО против притворот на активистката Ристеска

Пред Основното јавно обвинителство во Скопје се одржа протест организиран од здружението „Билка” против притворањето на активистката за легализација на канабисот,

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien