ВИДЕО – Шумската кралица Вања Хоналасиел ја подари својата љубов и срце на публиката

Уметникот Сашо Мартиновски и моделот Даниела Иваноска ја покажаа својата уникатна креација на body painting пред публиката во Прилеп.    

Дознај повеќе

ВИДЕО – Муралите дел од фестивалот „Со Марко на улица“ во Прилеп

Уметниците ќе создадат неколку нови мурали кои ќе бидат насликани на ѕидот од домот за култура „Марко Цепенков“ како дел

Дознај повеќе

ВИДЕО – Креативна детска работилница за уметност и кинетика – АУТОМАТА на ДРВОТВОРБА

Во рамки на фестивалот „Со Марко на улица“ денеска во Прилеп се одржа креативна детска работилница за уметност и кинетика,

Дознај повеќе

ВИДЕО – Се освети манастирот кој 11 години го градеа браќата Никола и Љубе Спиркоски од Прилеп

После 11 години секојдневна работа, денеска се оствари сонот на браќата Никола и Љубе Спиркоски од Прилеп. Се освети манастирот

Дознај повеќе

ВИДЕО – МПЦ веќе била во контакт со Вселенската Патријаршија, по УПЦ и таа се надева на брзо признавање афтокефалност

МПЦ се надева дека после добивањето на афтокефалност на Украинската Православна Црква од страна на Вселенската патријаршија, ние ќе бидеме

Дознај повеќе

Изложба на фотографии од црквата „Св. Ѓорѓи” во Курбиново

Околу 30 фотографии, што ги направиле студентите по дигитална фотографија од универзитетот „Георг Аугустус“ од Гетинген, претставуваат поединечни фигури и

Дознај повеќе

Одбележани 55 години Меѓународен скулпторски симпозиум во мермер во Прилеп

Со 30-ина слики и шест мермерни скулптури од годинашново Прилепско уметничко лето, синоќа Центарот за современа ликовна уметност од Прилеп

Дознај повеќе

Проектот „Мапирај го Крушево“ претставен во Прилеп

Во Меморијалниот музеј „11 Октомври“ во Прилеп синоќа пред прилепската публика беше претставен аудиовизуелниот проект „Мапирај го Крушево“. Тројца прилепски

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien