Отворен најдолгиот мост преку море во светот: Погледнете како изгледа кинеското градежно чудо

Кинескиот претседател Си Џинпинг и официјално го отвори најголемиот мост преку море во светот, проект кој го поврзува Хонг Конг,

Дознај повеќе

Европа ја повика Бугарија да спаси едно од најголемите комунистички ремек-дела

Се издигнува како летечки тањир на врвот на бугарска планина, Бузлуџа е бруталистички бетонски споменик подигнат пред 40 години во

Дознај повеќе

Путин: Светот е пред нова трка во вооружување – Европа повторно ќе биде мета

Американското повлекување од спогодбата за нуклеарно разоружување ќе доведе до трка во вооружувањето и до исклучително опасна ситуација, изјави рускиот

Дознај повеќе

Иванов: Со Договорот од Преспа се негира правото на самоопределување, слободата на мислење и изразување

Пред еден милениум Самуиловата држава се соочувала со слични предизвици како и современата македонска држава – Република Македонија. Тие предизвици

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien