Шест медали од шест натпреварувачи за ЏК Бушидо на државното првенство за деца и сениори

Во Скопје во спортската сала на ООУ „Невена Георгиева Дуња“ се одржа Државно Првенство во џудо за деца и сениори. На истото учество зедоа 10 тина клубови од Македонија со над 100 натпреварувачи. Џудо клубот Бушидо се натпреваруваше со 6 учесници и освои 6 медали ( 2 први, 2 втори и 2 трети места ).

 

Теодора Ристеска, 1 место категорија – 48 кг. сениорки . За една година спои 3 титули првак во кадети, јуниори и сениори

 

Сара Атанасоска 1 место -70 кгр сениори, сениорски првак до -70 кг

 

Кочоска Мaтеја. вице првак во – 60 кгр сениорки

 

Марија Талеска, 3 место сениорки

 

Филип Стојкоски, 2 место категорија деца

 

Матеа Илиеска, 3 место категорија деца

 

По покана на џудо клубот „Бамби“ од Пожаревац, Србија, Бушидо за прв пат ќе земе учество на Меѓународниот турнир кој ќе се одржи на 8 декември. Од клубот ќе земат учество кадети, постари пионери и помлади пионери.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien