Утврден текстот на предлог-законот за амнестија – организаторите и насилниците од 27 април ќе одговараат

Телото за помирување во Собранието по неколкунеделно усогласување го изготви предлог-текстот за селективна амнестија за организираниот напад на Собранието на 27 април минатата година.

 

Зекир Рамчиловиќ, од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, кој го предводи ова тело рече дека со законот нема да се бара амнестија за „организаторите и насилниците“.

 

„Направена е разлика, најдена е правна формулација за дистинкција меѓу лицата организатори на настаните од 27 април лани, насилниците и за здружување за непријателска дејност со оние кои не организирале и не извршиле насилство. Секое лице опфатено во процесот на ваквата амнестија, откако законот ќе биде изгласан, ќе треба да поднесе барање за амнестија“, рече пратеникот Рамчиловиќ.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien