Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата на неработни денови за 2019 година

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата на неработни денови за 2019 година, во согласност со Законот за празниците на Република Македонија.

 

Неработни денови во 2019 година се:

 

За сите граѓани на РМ

 

 • 1 јануари (вторник), Нова година,
 •  7 јануари (понеделник), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар,
 •  29 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар,
 • 1 мај (среда), Ден на трудот,
 • 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“ – Ден на сесловенските просветители,
 •  4 јуни (вторник), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам,
 • 2 август (петок), Ден на Републиката,
 • 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 9 септември (понеделник) е неработен ден,
 •  11 октомври (петок), Ден на народното востание,
 •  23 октомври (среда), Ден на Македонската револуционерна борба,
 •  8 декември (недела), „Св. Климент Охридски”, односно 9 декември (понеделник) е неработен ден.

 

За граѓаните од православна вероисповед

 

 • 6 јануари (недела), Бадник, ден пред Божик,
 • 19 јануари (сабота), Богојавление (Водици),
 •  26 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
 • 14 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
 • 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

 

За граѓаните од католичка вероисповед

 

 •  22 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден,
 •  1 ноември (петок), Празникот на сите светци,
 • 25 декември (среда), првиот ден на Божик.

 

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 

 • 11 август (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам,

 

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

 

 •  22 ноември (петок), Ден на албанската азбука,

 

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ

 

 •  27 јануари (недела), Свети Сава,

 

За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ

 

 • 8 април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите,

 

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ

 

 •  23 мај (четврток), Национален ден на Власите,

 

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ

 

 • 9 октомври (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур,

 

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ

 

 • 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците,

 

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ

 

 • 21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien