ВИДЕО – Заев : Илинден треба да не сплотува и обединува, променета агенда пак ги налути ВМРО-ДПМНЕ и потомците на Никола Карев

ИЗВОР СИТЕЛ.   Илинден е повик за обединување и заедништво. Поделбите не се патриотизам. Нема подобар начин да им се

Дознај повеќе

ВИДЕО – Ѓоргиев : Гоце Делчев е Македонец, треба да најдеме вредност која ги поврзува двата народи, не треба да се бара инстантно решение

ИЗВОР СИТЕЛ.   Драган Ѓоргиев претседател на комисијата за историски прашања со Бугарија вели дека според македонската историографија Гоце Делчев

Дознај повеќе

ВИДЕО – Како се одбележа празникот Света Марина кај Македонците во Мала Преспа, Албанија

Манастирот посветен на старохристијанската маченица св. Марина или Света Марена како што уште ја нарекуваат жителите на Мала Преспа во

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien