При претрес во домот на Ременски пронајдени доверливи документи – таа се правда со безбедносен сертификат

Основното јавно обвинителство (ОЈО) нашло доверливи документи во домот на осомничената пратеничка Фросина Ременски во аферата „Рекет“. Од обвинителството не откриваат

Дознај повеќе

Антикорупциска отвори предмет против Анѓушев – вицепремиерот тврди дека не го прекршил законот

Антикорупциската комисија донесе иницијатива со која од премиерот ќе се бара да поведе постапка против вицепремиерот Кочо Анѓушев за владината

Дознај повеќе

Судските службеници протестираат за повисоки плати – Дескоска бара да реагираат и за застарените предмети

Двочасовна блокада на судовите низ земјава настана кога судските службеници излегоа на протест надвор од судовите. Незадоволни од одлуката додатоци

Дознај повеќе

МАН: Владата продолжува со директно и безобѕирно поткупување на медиуми

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) го осудува предлогот на министерот Роберт Поповски поддржан од Владата за, како што вели, поткупување

Дознај повеќе

50.000.000 денари ќе добијат печатените медиуми како поддршка од Владата

Владата на последната седница на предлог на министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, го донесе новиот текст

Дознај повеќе

Груевски се спаси од „Траекторија“, му застари делото, државата ќе му ги плати судските трошоци

Поранешниот премиер, а сегашен азилант во Унгарија Никола Груевски се спаси од кривичен прогон за случајот „Траекторија“. Тој нема да

Дознај повеќе