ВИДЕО – Тркалезна маса на мрежата на ЛАГ-ови во Битола за зајакнување на соработката меѓу јавниот и граѓанскиот сектор за поголема заштита на животната средина

Сојуз на здруженија за рурален развој Мрежа на ЛАГови од септември 2019 го спроведува проектот „Заедно за заштита на животна

Дознај повеќе

Битолчанец осомничен за полов напад врз неговите три малолетни деца

Монструозен случај денеска ја шокираше Битола. 58 годишен битолчанец е осомничен за полов напад врз неговите три малолетни деца. Имено

Дознај повеќе

Гласајте за Благојче Златановски – Лале да биде првиот македонец член на поларна експедиција во Шведска

Порталот bitolanews.mk  пренесува за тоа дека битолчанецот Благојче (Лале) Златановски го делат уште 25 дена, но и неколку илјади гласови на

Дознај повеќе

ВИДЕО – Нов проект на ЛАГ Агро Лидер, поддржан од УСАИД, кој ќе ја зголеми продуктивност и конкурентност кај фармерите

Во селото Радобор, Општина Могила, денеска се потпиша меморандум за соработка помеѓу Здружението за рурален развој ЛАГ Агро Лидер, Ветеринарната

Дознај повеќе

ВИДЕО – ЛЕАДЕР пристапот двигател на промените во руралните средини и еден од најкреативните пристапи во ЕУ

На 03 април 2018 година, во општинската зграда на општина Битола се одржа првата отворена дебата, во рамките на проектот

Дознај повеќе

ВИДЕО – Протест на вработените во училиштата и градинките од Битола на кои не им беше продолжен договорот за работа

Поранешните вработени во училиштата и градинките од Битола денеска одржаа мирен протест пред Општина Битола поради тоа што не им

Дознај повеќе

ВИДЕО : Најуникатното одбележување на празникот Богојавление во Македонија, во селото Беранци

„Водичарките“ од битолското село Беранци се уникатен и прекрасен редок спој на христијанската религија и народните обичаи. Традиција која со

Дознај повеќе

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и

Дознај повеќе

Се организира вториот шаховски турнир „Державин“ во Битола

Меѓународниот Славјански Универзитет од Битола го организира вториот дводневен аматерски шаховски турнир „Державин“. Турнирот ќе се одржи на 22 и 23 декември во

Дознај повеќе

Екс градоначалникот на Битола повторно ќе биде глумец ?

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, се враќа на своето работно место во Народниот театар Битола. Денес тој бил во

Дознај повеќе