Белгискиот суд го ослободи Пуџдемон

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Истражен судија во Белгија го пушти експремиерот на Каталонија, Карлес Пуџдемон, на условна слобода. Лидерот на сепаратистите не смее да ја напушти земјата.

 

Карлес Пуџдемон и четворица други уапсени поранешни каталонски министри биле сослушани вчера попладне од страна на истражен судија во Белгија, по што тој донесол одлука тие да бидат пуштени на условна слобода. Одлуката на судијата соодветствува на барањето на обвинителството. Со ослободувањето е поврзан условот сите петмина да останат во Белгија. Освен тоа, тие мора да наведат адреса на престој и да се јават на сите покани на судот и полицијата.

 

Белгиското правосудство сега има време од 15 дена да донесе одлука околумеѓународниот налог за апсење издаден од страна на Шпанија. Шпанскот правосудство ги товари каталонските политичари за бунт, немири и проневера на јавни финансиски средства.

 

За кревање бунт во Шпанија следуваат до 30 години затвор, за немири до 15 години. Сите петмина политичари вчера во придружба на адвокати се јавија во белгиски суд и изразија уверување дека правдата е на нивна страна. Белгиското правосудство, како што се вели, не познава кривично дело бунт и немир.

 

Пуџдемон претходно од непозната локација во Белгија упати повик до приврзаниците на идејата за независност на Каталонија да бидат единствени. Сите демократи мора да се обединат, напиша тој на Твитер. „За Каталонија, за слобода на политичките затвореници и за Република!“

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи