ВИДЕО : ВМРО-ДПМНЕ : СДС да ги пронајде вандалите кои го уништија споменикот на Александар Македонски

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Почитувани сограѓани, ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп најостро го осудува вандалскиот чин со кој е оштетен споменикот на Александар Македонски кој е поставен во 2006-та година на плоштадот Александрија во центарот на Прилеп. Истакнаа на денешната прес конференција од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„Воедно ги повикуваме и надлежните институции, МВР и Локалната самоуправа предводена од Илија Јованоски како градоначалник, да ги пронајдат сторителите на овој вандалски чин и истите да бидат казнети. Ако сакаат надлежните институции тоа можат да го сторат за многу кратко време бидејќи во близина на споменикот има и камери.

 

 

Г-дине Илија Јованоски, Поставените споменици во изминатите 12 години кога со Локалната власт раководеше ВМРО-ДПМНЕ се од исклучително значење за културата и историјата на Прилеп и Македонија.

 

 

Поставени се споменици на Кузман Јосифоски – Питу, Пере Тошев, Ѓорче Петров, Методија Шаторов – Шарло, Блаже Конески, Круме Кепески – заслужни прилепчани кои оставиле исклучително важен белег во македонската историја и култура. Споменикот „Карпалак“ и споменикот „Прилепски бранители“, се сведоци за настаните од поновата наша историја и воедно не потсетуваат на жртвата дадена во 2001-та година на нашите сограѓани за зачувување на Р. Македонија.

 

 

Спомениците на Крал Марко и споменикот на Александар Македонски кој беше оштетен во петокот ноќта, како и неколку други, не потсетуваат на минатото, а воедно ни даваат и обврска за нашата грижа за татковината.

 

 

Г-дине Јованоски и сите кои сте дел од власта на СДС, сторете се да ги пронајдете сторителите на овој вандалски чин. Продолжете да се грижите за сите културно-историски споменици во Прилеп онака како што се грижеше ВМРО – ДПМНЕ во изминативе години затоа што тие се дел од секој жител на нашаат општина. Тоа е ваша обврска сега. И не заборавајте, Прилеп се сака со работа и дела, а не со празни зборови!“, истакнаа од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи