Во Германија уапсени шест лица што планирале терористички напади

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Германската полиција уапси шест Сиријци осомничени дека подготвувале терористички напад во пресрет на божиќните празници.

 

Сиријците биле уапсени во акција на 500 полицајци во осум станови во градовите Касел, Хановер, Есен и Лајпциг, и имаат помеѓу 20 и 28 години.

 

Четворица од уапсените дошле во Германија во 2014 година, додека другите двајца пристигнале во август и септември 2016 година. Сите поднеле барањеза азил.

 

Полицијата наведе дека верува дека планирале напад на божиќните саеми во градот Есен, во северозападниот дел на земјата, користејќи оружје и експлозиви.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи