ЕУ скрати 105 милиони евра од претпристапните фондови на Турција

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Европскиот совет денеска реши за 105 милиони евра да ги намали средствата од претпристапните фондови за Турција.

 

Одлуката беше донесена за време на состанокот за буџетот на ЕУ, а причината што е наведена за кратењето на средствата се политичките состојби во земјата, јави БТА.

 

Дел од средствата ќе бидат одобрени доколку ЕУ заклучи дека во Турција дошло до подобрување во областа на демократијата, владеењето на правото и слободата на медиумите.

 

Тој предлог ќе биде испратен на одобрување до Европскиот парламент.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи