Заев на средби во Европската комисија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Премиерот Зоран Заев во вторник и в среда во Брисел на одвоени средби со претседателот на Европската комисија, со еврокомесарот за проширување и со шефицата на дипломатијата.

 

Ова ќе биде прва средба на премиерот Заев со актуелниот претседател на Европската комисија Жан Клод- Јункер. Освен средбите со Хан и со Могерини, македонскиот премиер ќе оствари средба и со претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

 

Освен премиерот, во посета на највисоките институции на Европската унија во Брисел, ќе бидат и вицепремиерот Османи, министрите Димитров и Сугаревски, и генералниот секретар на Владата, Рашковски.

 

Во рамките на оваа дводневна посетата на Брисел, премиерот Заев ќе учествува на дебатата на тема „Македонија и регионот на Западен Балкан на патот кон членството во Европската Унија“ во организација на Центарот за европски политички студии (CEPS), како и на трибината „Македонија по шарената револуција: Нови можности за успешно пристапување во ЕУ“, во организација на Фондацијата Фридрих Еберт во Брисел.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи