Голем број активности и настани по повод државниот празник „Св. Климент Охридски“ во Прилеп

Во повод чествувањата на државниот празник „Климент Охридски“ и патрон на основното училиште „Климент Охридски“ од Прилеп денеска делегација од училиштето составена од наставници и ученици како и делегација на Општина Прилеп, предводена од претседателот на Советот, Миле Талески, положија свежо цвеќе на споменикот на Методија Андонов Ченто во центарот на градот, а свежо цвеќе беше положено и на Могилата на непобедените.

 

Според наставниците од ООУ „Климент Охрдиски, кое годинава одбележува и 55 години од своето постоење, делото на Св. Климент е огромно затоа што тој го формирал првиот универзитет на Балканот, а кој можеби бил е прв универзитет во целиот свет.

 

„Св. Климент Охридски од историските извори знаеме дека бил првиот словенски епископ на територијата на Македонија. Неговото значење е огромно поради тоа што го шири христијанството на словенски јазик, преведува многу дела кои дотогаш биле напишани на грчки јазик. Покрај тоа што бил свештеник тој бил и учител. Огромно е неговото значење поради тоа што тој го основал првиот универзитет кој е прв не само на Балканот туку можеби и во светот. Сметаме дека денес ние како просветни работници ќе го продолжиме неговото дело“, истакна Каролина Јовеска, професор по историја.

 

Претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талески на учениците и вработените во ООУ „Климент Охридски“ им го честиташе патрониот празник и порача делото на Св. Климент Охридски да биде водилка за инвестирање и унапредување на образованието во Прилеп и Македонија.

 

 

„Денеска го одбележуваме празникот „Св. Климент Охридски“ со голем број на активности и манифестации од страна на локалната самоуправа и ООУ „Климент Охридски“. Сакам во мое име и име на локалната самоуправа и Советот на Општина Прилеп на вработените и учениците да им го честитам патрониот празник. Св. Климент Охридски како основоположник на првиот универзитет во Охрид нека биде нашиот мотив и водилка во ова наше ново модерно време да инвестираме во образованието и образованието да биде водилка во развојот на Прилеп и Македонија“, изјави Миле Талески, претседател на Совет на Општина Прилеп.

 

Во рамки на чествувањето по повод празникот училиштето организираше ораторска вечер, литературни читања, спортски манифестации, а вечер со почеток во 18.30 часот во народниот театар „Војдан Чернодрински“ ќе се одржи и Свечена академија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи