Словенија ќе ја тужи Хрватска поради непочитување на границата

Facebook
Twitter
Email
Print

Шефот на словенечката дипломатија Карл Ерјавец по средбата на лидерите на партиите од владината коалиција најави дека Словенија подготвува тужба против Хрватска поради непочитување на арбитражната пресуда за границата меѓу двете земји во Пиранскиот залив.

 

Од друга страна, генералниот секретар на словенечката Влада, Љиљана Козлович информира дека Љубљана е во постојан контакт со Европската комисија околу прашањето на границата.

 

Таа не знаеше кога во Словенија и во Хрватска ќе допатува потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс, кој е задолжен да посредува меѓу двете држави.

 

Кога станува збор за средба меѓу премиерите на Словенија и на Хрватска, Миро Церар и Андреј Пленковиќ, Козлович истакна дека до неа нема да дојде се додека не се реши прашањето за импелментација на одлуката на арбитражата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи