Силен земјотрес го погоди Иран

Facebook
Twitter
Email
Print

Нов силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во југоисточниот дел на Иран, само неколку часа откако земјотрес со магнитуда од шест степени го погоди западниот дел на земјата. Забележан е на длабочина од 57 километри, во близина на градот Хејдак, пренесе „Ројтерс“.

 

Државните ирански медиуми објавија дека земјотресот во западен Иран бил со интензитет од шест степени, а според американскиот Геофизички институт – 5,4 степени според Рихтер.

 

Сè уште нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета.

 

Во ноември Иран беше погоден од разорен земјотрес со интензитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа стотици луѓе, а над 9.000 беа повредени.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи