Нов земјотрес во Иран, над 50 повредени

Facebook
Twitter
Email
Print

Ирански медиуми јавија денеска дека утрово е почувствуван уште еден земјотрес со интензитет од 6,1 степен по Рихтеровата скала.

 

Погоден е јужниот дел од државата и притоа се повредени 58 луѓе. Епицентарот на земјотресот е 63 километри северно од градот Кермен, кој брои 600 илјади луѓе и кој се наоѓа на околу 700 километри од Техеран. Земјотресот бил на длабочина од 10 км . Подоцна се регистрирани уште неколку последователни потреси.

 

Во неколку населби во источната провинција Кермен, водоснабдувањето и снабдувањето со електрична енергија се прекинати, а низ целиот регион се затворени училиштата и универзитетите. Најтешко е погодено селото Хаџак.

 

 

Во вторникот исто имаше земјотрес во истоимената провинција, со магнитуда од 5,7, каде настрадаа 18 лица.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи