ВИДЕО – Шекеринска: Македонија повторно е позитивен балкански пример за ЕУ и НАТО

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, гостуваше во една од централните информативни емисии на „Би-Би-Си“, „Beyond 100 Days“.

 

Во најавата на интервјуто, новинарката од студиото во Вашингтон ја претстави Македонија како земја која бара место во ЕУ и НАТО, по 10-годишно националистичко владеење, а новата влада избрана врз заложбите за антикорупција и економски реформи сега се пробива напред.

 

Во студиото во Лондон,со министерката за одбрана разговараше и новинарот Кристијан Фрејзер, кој ја праша Шекеринска зошто Македонија сака да биде членка на ЕУ.

 

„Поминавме низ 90-тите години, поминавме низ тешкотиите на распаѓањето на Југославија и знаеме колку е важно да имаме стабилно владеење, пристојни демократски вредности и да припаѓаме на нешто што е подобро и поголемо. И овие беа клучните поенти што произлегоа од нашите граѓани“, гласеше одговорот на македонската министерка.

 

На прашањето околу настаните на 27 април и сликите со насилство во земја која сака да биде членка на ЕУ, кои го обиколија континентот, Шекеринска рече:

 

„Со вистинска политика и со вистинско лидерство, можете земјата да ја направите посилна. Македонија доживеа продолжена политичка криза која траеше три години, но од неа излеговме посилни и покажавме дека со вистинска политика и лидерство Македонија повторно стана позитивен балкански пример за ЕУ и НАТО“

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи