Македонскиот репрезентативец Ставре Јада денеска ја освои А олимписката норма

Македонскиот репрезентативец во нордиско скијање Ставре Јада од Крушево, денеска на трката што се одржа во Словачка, во Штрпско Плесо, во конкуренција од 51 натпреварувач го освои 9-тото место во сениорска конкуренција, додека во јуниорите беше втор.

 

Со овие бодови 19 годишниот Јада ја освои А олимписката норма за олимписките игри кои во 2018 година ќе се одржат во Пјеонгчанг, Јужна Кореја.

 

Екипата на Инфо Компас му го честита овој голем успех на Ставре Јада и му посакува на идната година да ја претставува Македонија на Олимпијадата.

 

Ставре Јада

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.