Поплави во североисточна Грција

Силните дождови што ја зафатија североисточна Грциј,а предизвикаа поплави во областа на градовите Комотини и Маронија. Десетици домови се поплавени, поради што интервенирале противпожарните служби за да ги спасат жителите.

 

Патот меѓу Комотини и Маронија е затворени поради надојдената вода, а собраќајот е во прекин на локланите патишта до повеќе села во околината.

 

Според грчките метеоролози, во реонот наврнале 140 тони дожд на еден декар

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.