Почна со работа првиот воз на соларна енергија во Австралија

Во Австралија, почна со превоз на патниците првиот воз во светот на соларна енергија. „Бирон Баи Раилроад Компани“ направи воз со фотонапонски панели и електрични мотори кои користат чиста соларна енергија. Првичниот модел беше австралиски патнички воз со дизел мотори.

 

Една од овие мотори се замени од електричен мотор и батерија, вториот остана со цел да се постигне подобра рамнотежа и силата на возот во случај на вонредна состојба.

 

Е – возот сега сообраќа на рута од три километри во Бирон Баи во Нов Јужен Велс, Австралија. На почеток возот ќе вози само еден час дневно од еден хотел до плажата и за цел има да им служи на туристите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.