Доживотен затвор за 15 воени лица вмешани во превратот

Facebook
Twitter
Email
Print

Петнаесет поранешни воени лица денеска се осудени на доживотен затвор поради обид да го заземат седиштето на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул за време на обидот за државен удар во јули 2016 година.

 

Судот во Силиври, во близина на Истанбул, осуди 15 воени лица под обвинение за обид за смена на уставниот поредок преку употреба на сила.

 

Турските власти за организирањето државен удар го обвинуваат исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД. Ѓулен ги отфрла таквите обвиненија.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи