Фирма од Долнени украла 777.108 денари од АД „Македонски Пошти“

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Н.П.(28) и В.П.(27), двајцата од село Долнени поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „проневера во службата“ и „послужување во службата“.

Фирма од Долнени украла 777.108 денари од АД „Македонски Пошти“

„Првопријавената, како управител и второпријавениот, како основач и сопственик фирмата „Лана 2013“ ДООЕЛ, по склучен концесионерски договор со АД „Македонски Пошти“, од 10.07.2015 година до 27.11.2017 година, присвоиле пари доверени во службата, со што се стекнале со противправна имотна корист од 777.108 денари на штета на АД „Македонски Пошти“, соопштуват од МВР.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.