Груевски прогласен за почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Facebook
Twitter
Email
Print

Лидерот во оставка, Никола Груевски на Конгресот во Валандово беше прогласен за почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ и му беше доделена  плакета за благодарност за неговата работа во партијата.

 

Ова се должи, според партијата, на фактот што тој донесе десет последователни изборни победи за ВМРО-ДМПНЕ, како и на значајниот напредок кој партијата го забележа во однос на бројот на членството и финансиската моќ.

 

Груевски рече дека жали што конгресот се случува во вакви емотивни и невообичаени околности кога партијата е истовремено нападната однадвор, но и под внатрешен притисок и неразбирлива реакција од неговите членови.

 

“Останав цврст и стабилен и при најтешките удари, и тешко ми паѓа кога преку ноќ ќе видат вакво однесување на мои блиски соработници кои се наоѓаат под притисок.”

 

Тој најави и Закон за амнестија за настаните од 27 април.

 

“ВМРО-ДПМНЕ веќе подготви закон за настаните од 27 април и наскоро ќе се појави во парламентот кој се надевам дека ќе биде прифатен.”

 

Груевски ги набројуваше и успесите на партијата и изрази благодарност до членовите и соработниците кои го поддржувале.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи