Мицкоски е новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Facebook
Twitter
Email
Print

Доцна попладнево на 16 конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски беше избран за трет претседател на партијата. Досегашниот Никола Груевски, заминува по 14 години раководење на ВМРО-ДПМНЕ чие лидерство го презема од Љубчо Георгиевски.

 

Oд вкупно 438 присутни делегати на 16-от вонреден конгрес, 376 делегати гласале „за“, а имало 52 неважечки ливчиња.

 

Во своето обраќање пред јавноста и делегатите, тој изјави дека да се биде претседател на ВМРО-ДПМНЕ е голема чест и задоволство.

 

“Сега е време да станеме заедно, ВМРО го очекува тоа од нас, а државата го бара тоа од нас. Потребен е нов елан и нова енергија. Ова што сега го гледаме не е ниту светлина, ни надеж, туку темнина и разочарување. Мојата визија за Македонија е земја на среќни граѓани. Силна економија со домашно стопанство и крупни инвестиции. Земја со стабилен бруто домашен производ. Граѓаните заслужуваат подобро здравство. Корупцијата, политичките притисоци и одмазда мора да станат минато. Правичноста е најважна. Мора да растат платите на граѓаните. Во надворешната политика планот 3-6-9 нема резултат. Деветката ќе дојде, тројката не ја ни почнавме. Младите ја губат перспективата. Македонија е сè подалеку од ЕУ“, изјави Мицкоски.

 

Мицкоски беше единствен кандидат за наследник на Груевски, кој беше лидер на ВМРО-ДПМНЕ од 2003 година. Груевски ја најави оставката од претседател на партијата откако партијата доживеа голем пораз на локалните избори, по што следуваше формирање на фракции во ВМРО-ДПМНЕ, посебно околу начинот на кој партијата треба да функционира во иднина. Антонио Милошоски, Илија Димовски, Владимир Пешевски и Никола Попоски не се појавија на конгресот во Валандово.

 

Мицкоски, кој досега беше генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, е доктор по технички науки-машинство и вонреден професор на Машинскиот факултет во Скопје. Беше претседател на управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи