Општина Прилеп парите за прославата за Нова година ги пренаменува за отворање на Центар за деца со церебрална парализа

Пречекот за Нова година што ќе го организира Општина Прилеп ќе биде поразличен од досегашните. Граѓаните ќе се забавуваат, ќе има жива музика, но целиот настан ќе има и хуманитарна цел и порака. Имено Општина Прилеп одлучи парите за прославата за Нова година да ги пренамени за отворање Центар за деца со церебрална парализа.

 

Општината подготви богата програма за дочекот на Новата година во деновите кои следуваат. Во четврток во центарот за култура „Марко Цепенков“ со почеток во 19:30 часот ќе се одржи свечен новогодишен концерт на класична музика. Во истиот термин во петокот во наордниот театар „Војдан Чернодрински“ ќе се одржи премиерата на претствата „Клетници“. Во сабота во 12:00 часот најмладите љубители на театарот ќе може да уживаат во претставата за деца „Аладин и волшебната ламба“, што ќе биде поставена на сцената од центарот за култура „Марко Цепенков“, во исто време од 12:00 ч. до 14:00 часот пак, двајца локални диџеи на градскиот плоштад со избрана музика ќе придонесат за поубаво новогодишно расположение. На 31-ви забавата за пречек на Новата 2018-та година ќе се одржи на плоштадот, со почеток во 22:00 часот, а ќе трае до 1 часот после полноќ.

 

„Нè очекува богата културно-забавна програма. Покрај бината ќе има осум пултови со топли напитоци, колачи, вкусна прилепска скара, пици и други специјалитети. Најмладите ќе се дружат со ликови од цртаните филмови, ќе има пуканки, топол чај и задолжителниот Дедо Мраз. Водител на забавата ќе биде актерот Игор Трпчески, а ќе настапат рок групата The Four и естрадните пејачки Белинда и Блага Петреска. Ве поканувам заедно, со вашето позитивно расположение да ја збогатите новогодишната атмосфера на плоштадот. Да уживаме со чувство на топлина во душата, дека годинава секој од вас, ќе го даде својот придонес и ќе донесеме заедно во новата година насмевки и радост на дечињата со детска парализа. Преку Општина Прилеп, вие сите мои драги сограѓани донирате и помагате да го отвориме овој центар. Да покажеме дека и како Општина и како граѓани, сме хумани луѓе и дека несебично им подаваме рака на сите наши сограѓани“, истакна Илија Јованоски, градоначалник на Општина Прилеп.

 

Јованоски истакна дека посебно му е мило што оваа хуманитарна цел ја препознаа и ја поддржаа  голем број целни групи како што се невладините организации, слаткарниците, бурекџилниците, пицериите, прилепскиот еснаф, танцовите клубови, театарот, центарот за култура „Марко Цепенков“, кафанџиите, цвеќарниците, извидничкиот одред  „Феникс“,  угостителското училиште од Крушево, АРМ, спортистите, естрадните уметници, диџеите и многу други.

 

„Сите тие своите услуги и производи ги ставија на располагање без надомест, или со минимален трошок за технички работи, со што директно придонесуваат во изградбата на дневниот центар за деца со церебрална парализа во Прилеп, а во исто време помагаат граѓаните на Прилеп достоинствено да ја пречекаат Новогодишната ноќ на градскиот плоштад. Во Прилеп има околу стотина деца заболени од церебрална парализа на кои што им е потребна една ваква помош и установа и токму затоа се одлучивме да направиме ваков Центар за децата со церебрална парализа. Со тоа ќе придонесеме да ги вратиме повторно назад во општеството, затоа што тие некако сега како да се одделени од овој момент. Со ова постигнуваме да биде подобар развојот на овие деца и згрижувањето, а исто така да им е олесниме работата и на нивните родители. Да напоменам дека во овој дневен центар за децата со церебрална парализа  вработени ќе бидат родителите на овие деца“, додаде Јованоски.

 

 

Музичарите кои ќе бидат дел од предновогодишниот концерт на класина музика истакна дека ова ќе биде нешто ново за Прилеп кое ќе ја подигни музичката уметност во нашиот град.

 

„Од името на уметниците кои ќе учествуваат во свечениот концерт во четврток за класична музика ја поздравуваме оваа иницијатива на градоначалникот Јованоски, заедно со иницијативата на локалната самоуправа да се организира за прв пат пречек на Нова година, неколку дена пред самиот празник, со еден ваков свечен концерт на класична музика. Ова е нешто ново за нашиот град и го поздравуваме. Во секој случај ова помага во развојот на музичката уметност во нашиот град.Од друга страна како уметници ние ќе подготвиме посебна програма која ќе биде во духот на Новата година и со иницијативата за изградбата на споменатиот центар за овие дечиња со церебрална парализа“, истакна Гоце Секулоски, музичар.

 

 

И другите учесници на овој настан истакнаа дека со задоволство ја прифатиле понудата да бидат дел оваа хуманитарна акција и секој според своите можности и афинитети да придонесе за побрзо отворање на Центарот за деца со церебрална парализа.

 

„Благодарност до општината што спроведува една ваква хуманитарна акција и тоа нанајвеселата ноќ во годината. Ние како здружение „Преродба“ работиме и во делот на хуманоста, без размислување ја прифативме понудата на општината и ќе бидеме дел од ова новогодишно празнување“, вели Лилјана Ѓорѓиеска, здружение на жени „Преродба“.

 

„Сакаме да изразиме огромна благодарност што ќе бидеме дел од овој настан и тоа ни претставува голема чест и задоволство. Сакаме да му се заблагодариме на градоначалникот Илија Јованоски и на Општина Прилеп што и ние сме вклучени и се надевам дека нашата соработка ќе продолжи и понатаму“, истакна Ана Плетварец, извиднички одред „Феникс“.

 

 

Градоначалникот Јованоски упати покана до сите граѓани, на 31-ви да дојдат на градскиот плоштад „Методија Андонов Ченто“ и да бидат дел од овој несекојдневен хуманитарен хепенинг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.