Петмина загинати откако автобус влета во подземен пешачки премин во Москва

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Најмалку пет лица загинаа кога автобус влета во подземен пешачки премин во Москва, соопштија извори на итната медицинска служба.

 

Несреќата се случила во авенијата Кутузивски, во близина метро станицата Славјански булевар. Во несреќата, како што соопшти полицијата, има и 10 повредени.

 

Возачот на автобусот е притворен, а полицијата се уште ги испитува причините за несреќата. Се претпоставува дека најверојатно откажале сопирачките или пак влијаело друго возило. Но, се исклучува можноста дека е терористички напад.

 

На местото од несреќата испратени се 10 возила на брзата помош, спасувачки екипи и пожарникари. Дел од повредените ќе се евакуираат со хеликоптер.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи