Уапсени над 50 вработени на истанбулскиот универзитет „Фатих“

Facebook
Twitter
Email
Print

Турската полиција уапси 54 вработени на истанбулскиот универзит „Фатих“, што беше затворен по ланскиот обид за државен удар за кого Анкара го обвинува муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД.

 

Во операцијата, која се одржа во 29 градови, 54 поранешни вработени на Универзитетот се приведени и задржани од полицијата. Покрај ова, издадена е наредба и за апсење на уште 171 универзитетски професори и вработени на „Фатих“, кој е поврзан со организацијата на Ѓулен.

 

Универзитетот „Фатих“ беше затворен веднаш по пучот, откако беше откриено дека вработените ја употребувале мобилната апликација Бајлок, која, според турските власти, ја користеле приврзаниците на Ѓулен за поддршка и организирање на обидот за преврат.

 

По неуспешниот обид за државен удар во Турција беа уапсени над 50.000 лица, меѓу кои и државни службеници и припадници на безбедносните сили, а околу 150.000 луѓе беа отпуштени од работа.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи