ВИДЕО : Магацинот на „Алибаба“ каде наместо луѓе работат 60 роботи

Доказ дека машите полека ги завземаат работните места на луѓето е овој магацин на „Алибаба“, една од најголемите трговски компании во светот,  лоциран во кинескиот град Хуијанг, каде наместо луѓе работат 60 роботи кои ги разместуваат и подигнуваат големите количини на стока.

 

Роботите ги примаат наредбите преки WI-FI, а имаат и вградени сензори за да не дојде до судир помеѓу нив. Тие можат да носат товара до 500 кг.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.