ВИДЕО : Првото новороденче во Прилеп во 2018 е девојче

Синоќа околу 20:00 часот на гинеколошкото одделение во Прилеп се роди првото бебе во 2018 година. Бебето е девојче тешко 3.230 грама, а долго 51 цм. Мајката, Дијана Капкоска, рече дека е возбудена и дека се чувствува прекрасно.

 

 

„Ова ми е прво бебе, се чувствувам прекрасно, радосна сум како мајка, а малата принцеза ќе се вика Дарија“, изјави мајката Дијана Капкоска.

 

Д-р Роза Ковилоска, специјалист педијатар во одделението за неонатологија, раѓањето на женско новороденче е најава дека годинава ќе биде бериќетна.

 

„Годинава ни започна добро. Се роди женско, здраво новороденче од 30 годишна мајка, во 41-ва гестациска недела, со уредни витални параметри, во добра здравствена состојба. Му посакуваме многу успех, здравје, среќа“, рече д-р Ковилоска.

 

 

 

Мајката и бебето денеска ги посети и градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоскии и им врачи штедна книшка со 15.000 денари и други пригодни подароци.

 

„Околу 20:00 часот се роди здраво, женско дете со витални функции. Им честитам и им посакувам многу здравје и среќа и на родителите. Исто така сакам да им ја честитам и Новата 2018 година во добро здравје, радост, среќа и успех“, рече Јованоски.

 

 

Новогодишни пакетчиња денеска добија и сите дечиња хоспитализирани во детското и во неонатолошкото одделение од градската болница во Прилеп.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи