ВИДЕО : Јапонски научници измислија самообновувачко стакло

Јапонски научници создадоа нов вид стакло, кое самото „се регенерира“ од напукнување и кршење. Стаклото е произведено од лесен полимер наречен полиетер-тиуреас.

 

За скршениот материјал да се врати во првобитната состојба, потребно е рачно спојување на скршените делови, темпратура од 21 степен целзиусов и 30-на секунди.

 

 

Професорот Такузо Аида од Универзитетот во Токио верува дека новиот материјал ќе биде корисен во изработката на смартфоните, но и во други области.

 

„Високата механичка цврстина и својството на обновување, взаемно се исклучуваат. Иако и досега се откривани тврди и самообновувачки материјали, во повеќето случаи кај нив е неопходно затоплување до 120 степени Целзиусови, па дури и повеќе, како и реорганизирање на прекинатата структура за скршените делови да се спојат. Новото полимерно стакло е механички доста тврдо, но може да биде поправено и без висока температура“, изјавува експертот.

 

Својствата на обновување на полиетер-тиуреас биле откриени сосема случајно, од студент по име Ју Јанагисава.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи