Индија станува четврта по големина економија во светот

Facebook
Twitter
Email
Print

Индија годинава ќе стане четврта најголема економија во светот.

 

На светската листа ќе ги претекне Велика Британија и Франција, а се очекува дека до 2032 година ќе стигне на третото место веднаш зад САД и Кина, објави британскиот Центар за економски и бизнис истражувања.

 

Индија, според податоците за бројот на жители наскоро ќе стане и најмногубројната држава во светот.

 

Економскиот раст на Индија е малку забавен на 5,7 проценти, но до крајот на оваа година ќе се зголеми повторно на повеќе од 6 проценти, што и понатака е многу силен раст, особено ако се спореди со напредокот на останатите развиени земји.

 

Евтините енергенти и дигиталната револуција ќе бидат мотор за економскиот раст во светот, се наведува во извештајот, а ќе доминираат азиските економии, на прво место Индија, Кина и Јапонија.

 

Се очекува до 2030 година кинеската економија да ги надмине САД на врвот на листата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи