Каталонската криза ја чини шпанската економија една милијарда евра

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Министерот за економија на Шпанија, Луис де Гуиндос, изјави дека кризата во Каталоноја ја чинела државата една милијарда евра, а локалната економија продолжува да ги чувствува последиците.

 

Де Гуиндос изјави дека, успорувањето на економскиот пораст во Каталонија влијае на вкупната шпанска економија, која е четврта по големина во еврозоната.

 

„Каталонија имаше пораст повисок од шпанскиот и претставуваше еден од двигателите на шпанската економија. Сепак, во последните четири месеци од минатата година таа е на товар на државата“, рече Де Гуиндос.

 

Шпанија се најде во длабока политичка криза, кога регионалниот парламент на Каталонија прогласи независност во октомври, по референдумот кој Владата на Шпанија го прогласи за незаконски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи