Голем ѕид од мраз се појави на границата помеѓу Русија и Кина

На руско-кинеската граница се појави необична величествена појава – голем ѕид од мраз, јавува германската телевизија Фокус.

 

Тој многу наликува на ѕидот од веќе култната серија “Игра на тронови”. Но разликата е што овој ѕид навистина постои. Ѕидот се наоѓа на североисточниот дел од Кина, кај границата со Русија.

 

Меѓутоа тој не е изграден ниту од Кинезите, ниту од Русите. Ѕидот се појавил природно. Во овој предел зимите се многу ладни и често дува силен ветер, па токму тој е причината за појава на овој ѕид на крајбрежјето на езерото Ханка.

Настанувањето на ѕидот е необичен феномен, кажуваат метеоролозите. За да настане, времето треба да биде ладно и ведро, а под замрзнатата површина на езерото треба постојано да тече вода. На почетокот ѕидот бил висок 3  до 4 метри, за веќе сега да достигне неверојатни 20 метри. Бидејќи оваа година сите фактори се поклопиле, многу туристи веќе се на пат да го набљудуваат овој редок природен феномен.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи