Нов договор за Куртоа во Челзи: Белгиецот станува најплатен голман во светот

Facebook
Twitter
Email
Print

Тибо Куртоа се согласи на нов договор со англискиот клуб Челзи, објави локалниот весник „Телеграф“. Новиот договор ќе истече во летото 2023 година, а според него, белгискиот репрезентативец ќе добива 10,5 милиони фунти годишно и ќе стане најплатен голман во светот.

 

„Помина и новата година, а ќе мора да почекаме уште неколку недели и потоа да седнеме и да разговараме. Среќен сум во Челси и новиот договор е блиску“, изјави Куртоа.

 

Куртоа беше привлечен во Челзи во 2011 година, но потоа играше три сезони во Атлетико Мадрид, додека на голот на тимот од Лондон беше Петар Чех. Белгиецот дури и се соочи со Челзи во Лигата на шампионите во дресот на Шпанците.

 

Новиот договор на Куртоа беше главна тема во англиските медиуми веќе подолго време, а се шпекулираше дека голманот може да го напушти „Стенфорд Бриџ“ доколку не биде постигнат договор.

 

Актуелниот договор со Челзи истекува во летото 2019 година.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи