Бошњаковски: Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос

Facebook
Twitter
Email
Print

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција потврди дека премиерот Зоран Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос, но сè уште не е договорена средба со грчкиот колега Алексис Ципрас.

 

Со ова, Македонија се враќа на форумот на светската политичка и економска елита после цели 15 години. Засега не е утврдена агендата за билатералните средби, па оттука е неизвесно дали ќе има состанок меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Заев и Ципрас.

 

Светскиот економски форум во швајцарскиот град Давос е годишен собир на светската политичка и бизнис елита, а Заев ќе биде првиот македонски политичар кој ќе учествува на Форумот по пауза од цели 15 години, бидејќи последен што учествувал на овој светски собир е претседателот Борис Трајковски во далечната 2003 година.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи