ВИДЕО : Сахара под снег

Facebook
Twitter
Email
Print

Втора година по ред снегот покри дел од пустината Сахара. Според информациите на тамошните медиуми, снегот почнал да паѓа рано наутро во неделата во регионот на градот Аин Сефра во северниот дел на Алжир.

 

Снежната покривка достигнала 40 санитметри, но вечерта веќе се стопила.

 

 

Според статистиката, изминатите 37 години во Сахара четири пати паднал снег.

 

Лани снег падна во градот познат и како Порта за влез во пустината пред Божиќ, кога малата снежна покривка предизвика хаос во сообраќајот, лизгави и замрзнати патишта.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи