Вицепремиерот Османи во посета на Атина

Македонскиот вицепремиер за европски прашања, Бујар Османи денеска е на средба со грчкиот минситер за надворешни работи, Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. Цел на средбата е решавање на повеќедеценискиот спор со името со Грција, а ќе се разговара за трите предлози за името на Македонија.

 

Вицепремиерот Османи во пресрет на денешна тапосета на Грција изјави дека Скопје и Атина работат на градење на довербата и оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу разликите за името.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи