Дамаск: Израел бомбардираше цели во Сирија

Facebook
Twitter
Email
Print

Сириската армија соопшти дека Израел денеска со авиони и проектили земја-земја нападнал и оштетил „воени цели“ во сириската територија, во близина на главниот град Дамаск.

 

Локални извори велат дека слушнале експлозии во близина на арсенал на ракети со голем дострел и други воени објекти, во градот Кајтиф. Официјалната сириска агенција, САНА, го цитира главниот командант на армијата, според која нападот бил спроведен за да го зголеми моралот на „поразените“ бунтовници.

 

Сириската армија тврди дека Израел го користел борбеното воздухопловство и ракети земја-земја, истрелани од Голанските височини.

 

Според сириски информации, ПВО на Дамаск „погодила“ израелски авион, а некои од ракетите биле пресретнати. Израелските власти не ги коментираа извештаите во Дамаск.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи