Маглата ги отежна патниот и авиосообраќајот

Facebook
Twitter
Email
Print

Како што информираат од Автомотосојузот на Македонија (АМСМ), маглата ја намали видливоста на повеќе патишта низ државата. Во Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод и Битола видливоста е од 100 до 150 метри, во Куманово 50 до 100 метри, во Тетово 50 до 60 метри, Павлешници 30 до 50 метри, додека во Велес, Катланово-Велес и Отовица-Катланово до 100 метри.

 

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен.

 

Поради магла на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје  изутрината се откажани летовите од и за Истанбул, а доцнење од час и половина има на летот од Виена, за каде пак полетувањето треба да се реализира исто така со доцнење од еден час, покажуваат податоците на веб страницата на скопскиот аеродром.

 

На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид за денеска не се превдидени полетувања и слетувања.

 

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

 

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), до среда ќе се задржи стабилно и суво време со магла по котлините и со појава на умерена до значителна облачност, но позначителна промена проследена со врнежи и северен ветер се очекува од петок.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи