Меѓународна културна манифестација за одржување на турското културно наследство на Балканот

Во рамките на 4-та меѓународна културна манифестација на Балканот, која што го негува културното наследство од Република Турција, денеска во прилепското село Канатларци престојуваше турска делегација.

 

Од Општина Прилеп информиираат дека тројца пратеници: Кемал Ал Бајрак, Шабан Кардеш, Идаи Севен и претставникот на турското Министерство за култура, Сибел Ујгар на средба со градоначалникот Илија Јованоски ја истакнале потребата од продлабочување на соработка на културен план.

 

„Турските претставници најавија и можности за збратимување на Општина Прилеп со една општина од турската престолнина Анкара, но и донации за решавање на проблемите со водата и инфраструктурата. Манифестацијата се одржа во организација на фондацијата „Туркмен алплер“ од Анкара“, велат од Општина Прилеп.

 

Канатларци е единствено село со турско население во општина Прилеп. Околу 95 отсто од вкупно 1.700 жители се од турска националност.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи