Уапсени 200 членови на италијанската мафија „Ндрангета“, меѓу нив и функционери

Facebook
Twitter
Email
Print

Околу 200 членови на една од најпознатите мафијашки кланови „Ндрангета“, чие што седиште е во регионот Калабрија, се уапсени во заедничката акција на италијанската и германската полиција.

 

Целта бил мафијашкиот клан на семејствата Фарао и Маринкол, кои развиле бизнис мрежа во двете земји. Тие поседувале приватни компании за вино, за храна, за собирање на отпад и за погребални услуги.

 

Меѓу уапсените имало и официјални лица, односно функционери, кои се осомничени за корупција.

 

„Голем број на државни службеници се осомничени за корупција“, стои во соопштението до јавностао од италијанската полиција, но не се прецизира дали станува збор за осомничени само во Италија или, пак, и во Германија.

 

За време на акцијата одземен е имот вреден 50 милиони евра.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи