Британски Парламент: Во Македонија живеат 1.350.589 Македонци

Facebook
Twitter
Email
Print

Во Македонија живеат милион и 350 илјади Македонци, сите во земјава, нема Македонци во опкружувањето- пишува во извештајот на Комитетот за надворешни работи на Британскиот Парламент објавен денеска.

 

Направен е забележителен напредок за евроатлантските интеграции, 70 насто од анкетираните се за приклучување кон НАТО. Македонија сѐ уште ја спречува блокадата од Грција поради спорот со името, но според министерот за надворешни Димитров, пишува во извештајот, позитивните односи меѓу двете земји може да водат кон разрешница.

 

Еден од предизвиците во регионот е проблемот на релација Белград- Приштина што може да се прелее и во Босна и Херцеговина и во Македонија- пишува во денешниот извештај на Британскиот Парламент.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи