Експлодира иранскиот нафтен танкер кој се запали во Кина

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерството за транспорт на Кина соопшти дека во територијалните води на Кина експлодира иранскиот танкер, кој претходно се судри со кинески брод.

 

Според официјалните претставници, спасувачките бродови кои бараат преживеани морале да се повлечат на безбедно растојание. Од 32 членови на екипажот, 30 Иранци и двајца од Бангладеш, пронајдено е само едно тело, соопшти министерството. На кинескиот товарен брод се наоѓале 22 Кинеза и сите се спасени.

 

Танкерот „Санчи“ со 136.000 тони лесна нафта се запали во саботата вечерта откако се судри со кинески товарен брод, на околу 300 километри од Шангај.

 

Портпаролката на иранската компанија претходно изјави дека спасувачите, најверојатно, ќе најдат преживеани и дека надеж им влева тоа што просторијата во која бил моторот не е зафатена од пожарот и се наоѓа околу 14 метри под вода.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи