Судир на руски носач на авиони и товарен брод во Егејското Море

Facebook
Twitter
Email
Print

Руски носач на авиони се судри со товаран брод од Сиера Леоне во водите на Егејското Море, соопшти денеска Воената морнарица на Русија.

 

Во соопштението се наведува дека при судирот носачот на авиони претрпел помала штета. по што безбедно се вратил во своето пристаниште. Портпаролот на Црноморската флота, Вјачеслав Трухачев, рече дека при судирот немало повредени и дека бродовите продолжиле со своето патување.

 

Тој додаде дека инцидентот се случил на 30 декември, јужно од Родос.

 

Носачот на авиони, кој е дел од составот на руската Црноморска флота, бил на пат од Медитеранот кон пристаништето Севастопољ на Крим.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи