Хаос во швајцарско одморалиште: Снегот зароби 13 илјади туристи, се евакуираат со хеликоптери

Facebook
Twitter
Email
Print

Големите снежни врнежи заробија 13 илјади туристи во Зермат, еден од најпопуларните скијачки одморалишта во Швајцарија.

 

Снегот ги блокираше сите патишта и возот што води до одморалиштето во јужниот кантон на Швајцарија Вале, кој има проблеми и со снабдувањето со електрична енергија. Официјалните претставници објавија дека во моментов не е можно да се дојде до Зермат, но ниту да се замине бидејќи главниот пат е затворен.

 

Поради тоа, заробените туристи во ова туристичко место, во кое што живеат и 5.500 мештани, започнаа да се евакуираат со хеликоптери. Полициски службеник во Зермат соопштил дека биле префрлени меѓу 300 и 400 луѓе и дека евакуацијата продолжува.

 

Локалните службеници истакнуваат дека никој од туристите не е во опасност и дека ситуацијата е мирна. Се наведува дека многу улици се веќе исчистени, а кафулињата се отворени.

 

Скијањето и планинарењето во таа област се забранети, поради опасноста од лавини.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи